سنیور کیست؟


امروزه توی لینکدین و رزومه و … استفاده از واژه سنیور خیلی خیلی مد شده و به قول معروف روی بورس هست. خیلی ساده میایم از این کلمه استفاده میکنیم بدون اینکه به معنی این واژه دقت کنیم. مثلا Senior Software Engineer یا Senior System Administrator . توی این مقاله میخوام توضیح بدم که یک نفر باید دارای چه ویژگی هایی باشه تا بتونه از عنوان سنیور برای خودش استفاده بکنه .

ابتدا بیاید به ریشه این کلمه بپردازیم، اولین و بیشترین ترجمه ای که ازش پیدا میکنید اشاره داره به واژه (The elder) که در معنی اصلیش پیر ،‌ بزرگتر ،‌ ارشد ،و ریش‌سفید دیده میشه. پس اگه داریم از عبارت سنیور استفاده میکنیم طبیعتا باید بدونیم که راجع به کسی صحبت میکنیم که کلی تجربه داره و به قولی کلی پیرآهن پاره کرده تا رسیده به این سن.
حتما شده شما هم شنیده باشین که همه جا وقتی میخواستن یه تصمیم بزرگ و مهمی بگیرن حتما میرفتن و با ریش‌سفید ها مشورت میکردن. اینکارشون هم به خاطر این بوده که ریش‌سفید ها تجربه بیشتری دارن و در کل نگاهشون به زندگی متفاوتتر از جوان ها هست و میتونن راجع به اتفاقهای پیرامونشون تصمیم‌های بهتری بگیرن. در کل کاری ندارم به این موضوع که چقدر میتونه این حرف درست باشه و یا اینکه نظر پرسیدن از ریش‌سفید ها امروزه چقدر قابل قبول هست،‌ ولی در ادامه میخام از همین مفهوم در توضیح بیشتر واژه سنیور استفاده بکنم.

توی زمینه کاری خودمون که ربطی به IT داره، سه درجه برای دسته بندی تخصص و میزان تسلط افراد در رشته کاریشون وجود داره که به ترتیب زیر راجع بهشون مینویسم:

  • جونیور (Junior): کسی هست که تازه اومده توی بازار کار مشغول شده و یه مقداری تجربه داره، بیشتر با مفاهیم آشناست و توی تست های خودش و یا محیط های کوچیک چند نمونه کار انجام داده و دانشش بیشتر در حد همون مواردی هست که توی داکیومنت ها خونده
  • مدیور (Medior): کسی که مدتی هست مشغول شده و چند جایی کار کرده و تجربه‌ی نشستن کنار دست سنیورها رو داشته و توی محیط عملیاتی و پروداکشن فعال بوده و بخشی از کارها رو هم انجام داده. دانشش فراتر از داکیومنت ها هست و میتونه تا حدودی مشکلات رو بررسی و ریشه یابی بکنه. تغییرات تا بخش زیادی بر عهده این نفر هست. میتونه توی زمینه کاریش اظهار نظر بکنه و بنا به تجربش میتونه از متد ها و تکنولوژی هایی که قبلا استفاده کرده استفاده بکنه. یک نفر مدیور مسوولیت کاری را که انجام میدهد بر عهده داره. تسک ها و وظایفی که باید انجام بده رو براش مشخص میکنن و زمانبندی بهش میدن تا تکمیلش بکنه. مثلا اگه برنامه نویس باشه،‌ نوشتن بخشی از کل اصلی و مادر بر عهده این نفر هست. یا اگه یک لینوکس کار باشه، نگهداری و پشتیبانی از زیرساخت یا تغییرات و عملیات بر عهده این آدم هست و تا حدی میتواند مشکلات را پیدا و برطرف کند.
  • سنیور (Senior): کسی که مدت زیادی هست در بازار کار مشغول هست و باید دارای ویژگی هایی باشد که در ادامه به توضیح این رتبه می‌پردازم

ویژگی هایی که یک سنیور دارد :

با تجربه هست

در شرایط مختلفی کار کرده و تجربه های زیادی در محیط پروداکشن و عملیاتی سنگین دارد. او در اکثر موارد چیزهایی می‌داند که در هیچ داکیومنتی نمی‌توان پیدا کرد و تفاوت ابزارها و میزان پاسخدهی و کارآمد بودن آنها را در شرایط مختلف می‌داند.

دانش عمیق دارد

دانش او در موارد تخصصی کار خود بسیار عمیق بوده و زیر و بم کارش را میداند. مفاهیم را به درستی درک کرده و تسلط کافی و عالی به تمامی موارد کاری خود دارد.

دانش وسیع دارد

او حتی فراتر از موارد تخصصی خود می‌تواند نظر دهد و در شاخه های دیگر مرتبط با کار خود هم دانش خوبی دارد. مثلا یک برنامه نویسی هست که شبکه و سیستم عامل رو هم تا حدودی میشناسد،‌ وقتی میخواهد برنامه را بنویسد و طراحی کند حواسش به میزان استفاده از منابع سخت افزاری و نحوه تعامل با سخت افزار هم هست. یا یک سیستم ادمینی که علاوه بر سیستم عامل و شبکه دانش خوبی از نحوه عملکرد زبانهای برنامه نویسی مختلف در سیستم عامل را دارد و از امنیت به خوبی سر در می‌آورد. او حتی می‌تواند از دید مشتری و یا کنترل کیفیت هم موارد را بررسی کند.

قدرت تحلیل بالایی دارد

او می‌تواند المانهای دخیل در کار خود را به خوبی تحلیل کند.

آچار فرانسه هست

تقریبا در تمامی بخشهای مربوط به تخصص خود دخیل هست و هرجایی آثاری از او می‌توان یافت.

آینده نگر هست

در هنگام تصمیم گرفتن خوب می‌تواند آینده را بررسی کند و در واقع حرفی نمی‌زند که از پسش بر نیاید.

پایداری طلب هست

بیشتر دوست دارد پایدار باشد تا اینکه تمامی تکنولوژی های نو را بازی دهد.

بروز هست

از تکنولوژی های روز تخصص خود غافل نیست و دانش بروزی از تخصص خود دارد.

عجول نیست

در انجام کارها عجله نمیکند و در زمانبندی ها به بهترین شکل ظاهر می‌شود.

مطمئن هست

اعتماد دارد به خود و تصمیماتی که می‌گیرد.

تعصب ندارد

به حرفی که میزند یا کاری که میکند یا تکنولوژی که استفاده میکند هیچ تعصبی ندارد و همیشه دنبال مناسبترین انتخاب هست. یادمان باشد که تعصب روی یک موضوع دقیقا از عدم آگاهی روی اون موضوع نتیجه می‌شود.

آموزنده هست

همیشه چیزی دارد که به دیگران یاد بدهد و آموختن و انتقال تجربه را دوست دارد.

یک لیدر هست

او یک راهبر و لیدر به معنی واقعی هست و الزاما یک مدیر خوب نیست و همینطور مدیر هم الزاما نباید یک سنیور باشد. ولی او میتواند به راحتی یک تیم را راهبری کند و خود پابپای هم تیمی ها حرکت کند.

اشتباهش را می‌پذیرد

اگه جایی اشتباهی کرد براحتی آن را می‌پذیرد و رفتار پخته و حرفه ای از خود نشان می‌دهد و از اشتباه کردن و پذیرفتن اشتباه خود هیچ ترسی ندارد.

اینها تمامی مواردی بود که به نظر من یک سنیور باید داشته باشد. پس در انتخاب واژه سنیور کمی دقت کنیم.

شما در حال مطالعه مقاله "چگونه یک کارآفرین موفق شویم؟" هستید. - زمان تقریبی مطالعه : 8 دقیقه